Start z rozumem

Nauka to pokarm dla rozumu

Coś na początek 

Masa mózgu człowieka

Mężczyzna 1375 gramów

Kobieta 1225 gramów

Niemowlę 350 gramów

Kto ma największy mózg w świecie zwierząt? 

Kaszalot jest właścicielem największego mózgu, który waży aż 8 kilogramów. 

Kto ma najmniejszy mózg w świecie zwierząt? 

Najmniejszy mózg ma ryba słoneczna. Jej mózg waży tylko 4 gramy i jest wielkości orzeszka ziemnego. Co ciekawe – ryba słoneczna waży 1000 kilogramów. 

Czy można mieć więcej niż jeden mózg? 

Tak. Pijawki mają 32 mózgi. 

Z ilu procent wody składa się mózg? 

Z prawie 80%, dzięki czemu, gdy wytnie się kawałek mózgu, reszta się przesuwa.

Dlaczego mężczyźni mają większe mózgi niż kobiety? 

Statystycznie rzecz biorąc, kobiecy mózg ma około 87% objętości mózgu mężczyzny. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z inteligencją. Według badań mężczyźni mają więcej istoty białej, a kobiety istoty szarej. Różnica w masie wynika między innymi z pojemności czaszki. 

Z ilu procent mózgu tak naprawdę korzystamy? 

Każdy chyba już słyszał absurdalny mit o tym, że używamy tylko 10% mózgu – nic bardziej mylnego. Badania takie jak rezonans magnetyczny albo tomografia emisyjna pokazują, że nawet podczas odpoczynku, czy snu, mózg pracuje na pełnych obrotach. Mit pojawił się w filmach „Lucy” oraz „Jestem Bogiem”.

Warto wspomnieć, że gdyby człowiek nie używał 90% mózgu, to prawie żaden uraz głowy nie byłby groźny, ponieważ ważne rejony w mózgu byłyby chronione przez resztę narządu. Mózg zużywa 20% energii całego ciała. Gdyby człowiek w 100% go nie używał z całą pewnością organ byłby mniejszy. Ponadto nieużywane komórki mózgowe po prostu obumierają. Gdyby to była prawda, każda autopsja człowieka wykazałaby degenerację mózgu. 

Czy można żyć bez kawałka mózgu? 

Teoretycznie nie albo z bardzo dużymi utrudnieniami, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. 

Niedawno w mediach było głośno o mieszkance Chin, u której podczas rezonansu magnetycznego wykryto brak móżdżka. Zawiera on aż 50% wszystkich neuronów, a kobieta normalnie funkcjonowała jako osoba dorosła. Miała jedynie lekkie zaburzenia równowagi. Na miejscu móżdżku jest jama wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. Podobną wadę wykryto u dziewięciu innych osób, które młodo zmarły.