Start z rozumem

Nauka to pokarm dla rozumu

Wieczne pióra to niekonwencjonalne przyrządy do pisania. Jednak używanie go nadaje szyku, elegancji oraz prestiżu tekstom pisanym ręcznie. Obecnie pióra spotyka się rzadko w użytku, ale są jeszcze fascynaci, którzy potrafią z dużej ilości piór na rynku wybrać najlepsze. Jeśli chciałbyś zacząć swoją przygodę z wiecznym piórem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, od czego zależy cena produktu, jak używać pióra oraz czy warto dać je w prezencie.

Jak zbudowane jest wieczne pióro?

Budowa wiecznego pióra jest dosyć prosta, ponieważ jest to produkt służący do pisania. Jednak różni się znacząco od długopisu czy pisaka. Pierwszą zasadniczą różnicą jest to, że zamiast skuwki występuje stalówka. Może być ona wykonana ze stali jak również ze złota. Różne rozmiary gwarantują inne pisma. Dzięki stalówce oraz atramentowi możesz swobodnie przelewać swoje słowa na papier. W zależności od potrzeby można wybrać dostępny rozmiar stalówki:

  • EF – extra-fine – jest to stalówka super cienka
  • F – fine – jest to stalówka cienka
  • M – medium – jest to stalówka o średniej grubości
  • B lub BB – jest to stalówka gruba lub podwójnie gruba

Kolejną różnicą między piórem a długopisem fakt, że jest możliwość ponownego napełnienia pióra atramentem. Jeżeli w piórze wykorzystane są naboje z atramentem to w celu ponownego użycia należy zużyty nabój wymienić. Sytuacja staje się nieco skomplikowana w przypadku pióra, gdzie podajnikiem atramentu jest konwerter. Wymiana wymaga dużej precyzji, gdyż pióro należy uzupełnić atramentem bezpośrednio z pojemnika. Może to stanowić problem dla dzieci oraz osób zaczynających przygodę z piórem, jednak po dłuższym czasie używania nie będzie to kłopotliwe. Oprócz tego pióro składa się z korpusu oraz klipsa, tak jak tradycyjny przyrząd do pisania.

Czy łatwo jest pisać piórem?

Niewątpliwymi zaletami wiecznego pióra jest to, że można nim pisać dłużej oraz łatwiej. Na początku może to sprawiać trudność i wymienione pozytywy mogą okazać się kłamstwem. Jednak po pewnym czasie dłoń nabierze wprawy, pismo będzie wyglądało elegancko i pojawi się łatwość w pisaniu. W pierwszej kolejności należy pióro dobrze ułożyć w dłoni, tak aby stalówka nie szorowała o kartę papieru. Warto też zwrócić uwagę czy z pióra nie wycieka atrament. W odróżnieniu od długopisu pióra nie trzeba przyciskać mocno. Wystarczy delikatnie dotykać stalówką papieru. Przejście z pisania długopisem na używanie pióra wymaga cierpliwości. Po pewnym czasie można zauważyć różnicę w jakości pisma. Wielu sympatyków tego produktu do pisania przyznaje, że pisze się nim zdecydowanie łatwiej niż tradycyjnym długopisem.

Proces dbania o wieczne pióro

Jeżeli oczekujesz, że zakupione pióro będzie rzeczywiście produktem wiecznym to należy o nie odpowiednio dbać. W pierwszej kolejności warto zachować opakowanie, w którym zostało sprzedane pióro. Dzięki niemu stalówka pozostanie w dobrym stanie i nie zaschnie w niej atrament. Jeżeli jednak dojdzie do zaschnięcia atramentu należy stalówkę zamoczyć na kilka minut w wodzie zmieszanej z płynem do naczyń. Zbędne są specjalistyczne produkty do konserwacji pióra. Ponadto przy wymianie atramentu warto wypłukać całe pióro pod bieżącą wodą. Najważniejszym aspektem podczas dbania o pióro jest zapobieganie zasychaniu atramentu oraz właściwe przechowywanie.

Wieczne pióro jako prezent

Jeżeli wciąż zastanawiasz się co podarować osobie, która hobbystycznie lub zawodowo zajmuje się pisaniem bądź rysowaniem to wieczne pióro jest doskonałym rozwiązaniem. Jest to prezent niewielki, ale niezwykle elegancki i daje pewność, że posłuży przez długie lata. Przedsiębiorcy zajmujące się sprzedażą wiecznych piór oferują również spersonalizowane pudełka prezentowe, które sprawią, że prezent będzie dobrany indywidualnie do danej osoby.