Start z rozumem

Nauka to pokarm dla rozumu

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Brak aktualnego świadczenia niesie za sobą konsekwencje prawne. Mandat płaci się co prawda dopiero w momencie kontroli służb, ale jego wysokość solidnie wpływa na budżet. W jaki sposób wybrać ubezpieczenie, aby nie przepłacić?

Świadomość kupującego

Stare porzekadło mówi o tym, że „tanie nie znaczy dobre”. W przypadku OC jest to stwierdzenie fałszywe. Sumy ubezpieczeniowe warunkuje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. W praktyce każde OC posiada taki sam zakres ubezpieczenia oraz kwoty, wypłacane przy szkodzie. Nie warto przepłacać, poziom ochrony dla wszystkich towarzystw będzie identyczny.

Dodatkowe opcje

Sytuację może komplikować fakt dodatkowych opcji, które towarzyszą obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Firmy oferują pełen pakiet możliwości: AC, Assistance, NNW oraz zieloną kartę. Wszystko to za niewielką dopłatą, zależną od strategii firmy.

AC przydaje się, gdy samochód jest dla posiadacza szczególnie cenny. Zakres dobrowolnej ochrony jest ustalany indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto go uprzednio przeczytać. Może się okazać, że wybrany wariant nie obejmuje interesujących nas opcji albo posiada wiele zapisów, skutecznie niwelujących „ryzyko” po stronie ubezpieczyciela.

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Assistance zapewnia pomoc po zdarzeniu drogowym (serwisową lub medyczną). Zielona Karta obowiązuje na terenie niektórych krajów i zastępuje w nich OC. W przypadku ograniczenia się do krajowych podróży, jest zupełnie zbędna.

Co wpływa na cenę OC?

Każde OC zapewnia jednakową ochronę, ale cena jego zakupu różni się w zależności od wielu parametrów. Można je podzielić na:

  • cechy kierowcy,
  • właściwości ubezpieczanego pojazdu.

W złej sytuacji znajdują się młodzi posiadacze samochodów, w domyśle niedoświadczeni. Poza „stażem” liczy się: wiek i płeć kierowcy oraz miejsce zamieszkania. Towarzystwa przy ocenie ryzyka, kierują się liczbą wypadków, zależną od wielkości aglomeracji. Metodą obniżenia składki OC będzie zarejestrowanie samochodu w mniejszej miejscowości, gdy posiada się dwa adresy zamieszkania.

Właściwości pojazdu sprowadzają się do jego modelu, rocznika oraz pojemności silnika, odpowiadając de facto wartości. Dodatkowo, niektóre samochody mogą być określane mianem marek „ryzykownych”.

Jak płacić mniej?

Ofertę ubezpieczenia można otrzymać u agenta lub wykupić online. Istnieje wiele stron porównawczych, które dopasowują oferty do parametrów podanych w formularzu. Warto sprawdzić propozycję co najmniej w kilku, aby wykluczyć współpracę portalu z konkretnymi firmami.

Znaną metodą jest również dopisanie do ubezpieczenia osoby o profilu „wzorowego kierowcy”. Posiada ona własne zniżki, wynikające z historii użytkowania aut. Należy jednak uważać, bo szkoda uczyniona dla dopisanego auta, wpływa na zresetowanie zniżek „użyczającego”. Tego typu wariacje najczęściej wykonuje się w obrębie rodziny. Czasami ubezpieczyciel wzorowego kierowcy, na podstawie historii współpracy wystosuje korzystną ofertę dla nowego pojazdu.

Podsumowanie

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC nie różni się zasadniczo zakresem oraz oferowanymi usługami. Cena powinna determinować zakup, o ile nie interesują nas dodatkowe warianty.

Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie zapłacą: młodzi, posiadający wiekowy samochód z dużą pojemnością silnika, na co dzień podróżujący po dużym mieście. Na drugim biegunie znajdują się doświadczeni kierowcy w miejskich samochodach, zarejestrowanych w małych miejscowościach.